środa, 6 maja 2020

Ogłoszenie


 Szanowni Państwo!
       

To pierwszy  raz w historii naszego Uniwersytetu kiedy  przerwa w jego działalności  trwa tak długo. Ale to również pierwszy raz w historii  ludzkości mamy do czynienia z taką sytuacją.
Kiedy 4  marca podejmowaliśmy decyzję o czasowym zawieszeniu naszej działalności nikt  nie przewidywał takiego rozwoju sytuacji, jej skali i zakresu.
  Niestety, na razie trudno mówić o znaczącej poprawie, szczyt zachorowań wg specjalistów dopiero przed nami.   Jak długo się taki stan utrzyma dziś trudno powiedzieć.  Tym niemniej należy liczyć się z faktem, iż kilka najbliższych miesięcy dla nas  będzie czasem straconym ze względu na całkowity brak uniwersyteckich zajęć. Dziś  zarówno stan prawny jak i sytuacja epidemiologiczna nie pozwalają nam na podjęcie  jakiejkolwiek działalności. Najważniejsze bowiem jest nasze  życie i zdrowie,a to właśnie nasza grupa wiekowa jest szczególnie zagrożona i  ponosi najwyższe koszty pandemii.
  Kierujemy się najwyższą  troską o życie i zdrowie Państwa i od tego uzależniamy nasze działania.
  Wszelka nasza działalność, wszystkie  projekty i zamierzenia muszą być przesunięte w czasie, bądź ich forma musi ulec zdecydowanej zmianie. Od miesiąca marca rozpocząć się miały dwa projekty : „Aktywni seniorzy pływają” oraz "Senior aktywny fizycznie "-gimnastyka w sali gimnastycznej realizowane na zlecenie Urzędu Miasta .   Od początku kwietnia miał ruszyć kolejny projekt „Senior na czasie-przeciwdziałanie starości"-trening pamięci i ciekawe wykłady,w maju miała się odbyć w ramach projektu "Spotkania z historią-senior odkrywa piękno Polski "  tak bardzo oczekiwana wycieczka do Żelazowej Woli, Arkadii i Nieborowa  Na powyższe działania  mamy już przyznane pieniądze z Urzędu Miasta.Łącznie to 11600zł. Wszystkie te zamierzenia  ze zrozumiałych względów muszą być odłożone na  bliżej nieokreśloną przyszłość.
   Od marca miały się również rozpocząć zajęcia w ramach programu FIO  realizowane dla nas przez Fundację na Rzecz Nauki i Innowacji, które byłyby niejako kontynuacją  i uzupełnieniem zajęć prowadzonych przez tą Fundację w roku poprzednim ( zajęcia komputerowe, trening pamięci, bankowość ). Ze względu na zaistniałą sytuację zajęcia  powyższe w ubiegłorocznej formie odbyć się nie mogą,  a zgodnie z warunkami umowy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej muszą być zakończone do 30 listopada.  Postanowiliśmy więc  po uzgodnieniach przyjąć wariant  „na dzisiejsze czasy”.
   Fundacja ( o ile uzyska zgodę ministerstwa ) przygotuje dla nas materiały szkoleniowe w formie szczegółowego  skryptu ilustrowanego krótkimi filmikami do samodzielnego przepracowania.W określone dni, w określonych godzinach  do naszej dyspozycji będą   pod telefonem również  trenerzy.   Nadzwyczajna sytuacja rodzi nowe rozwiązania.
  Mamy pełną świadomość,  iż jest to namiastka tego czego oczekujemy po tego typu zajęciach, ale jednocześnie mamy też  świadomość tego , iż pozwoli to nam chociaż w taki okrojony  sposób skorzystać z projektu, zagospodarować nadmiar  czasu  i jednocześnie  zdobyć bądź rozszerzyć tak bardzo  nam potrzebną wiedzę.
  O ile Fundacja uzyska zgodę Ministerstwa materiały byłyby przygotowane do końca czerwca,a na początku lipca pakiety  rozesłane do zainteresowanych osób.
Gorąco namawiamy do uczestnictwa w tym projekcie.
  Osoby zainteresowane powyższym rozwiązaniem proszę o kontakt telefoniczny
 pod nr: 606 721 737, 501 732 134, 508 735 017
 lub e-mailowo na utwlub13@wp.pl
                                                                          Zarząd

 Szanowni Państwo!

Na wniosek Rady Seniorów Urząd Miasta Lubartów zdecydował o 
wyposażeniu seniorów naszego miasta w maseczki ochronne.
Będą one do pobrania od jutra (16.04.br ) w dużych sklepach
 w godzinach przewidzianych do obsługi seniorów (1000-1200).

Ilość maseczek jest ograniczona. Decydować będzie kolejność 
zgłoszeń.

                                                                       Zarząd UTW Na nadchodzące Święta Wielkanocne życzę Wam drodzy 
           Słuchacze 
           i moim koleżankom z Zarządu dużo zdrowia , wszelkiej 
           pomyślności, radości mimo wszystko, zrozumienia 

           i wytrwałości w tej trudnej sytuacji, a przede wszystkim

           błogosławieństwa i opieki od Zmartwychwstałego,

           niech bezpiecznie przeprowadzi nas wszystkich 

           przez ten bardzo trudny czas.

                                                                                                           Prezes  
Szanowni Państwo!
W związku z niezwykle dynamicznie rozwijająca się sytuacją 
związaną z koronawirusem w poczuciu odpowiedzialności i troski o Państwa zdrowie i życie podjęliśmy decyzję o zawieszeniu od dziś 11.03.20 wszystkich zajęć do odwołania. 
Zawieszone są również nasze dyżury. 
Prosimy o systematyczne odwiedzanie strony internetowej UTW, to będzie bowiem teraz jedyna forma komunikacji z Państwem. 
Do dyspozycji słuchaczy pozostaje jeszcze nr telefonu:  606721737  ,  502684350,  501732134

Prosimy o zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, jak również stosowanie się do zaleceń władz 
administracyjnych i sanitarnych. 
Ograniczmy do niezbędnego minimum wychodzenie z domu. Obecna sytuacja jest bowiem absolutnie  wyjątkowa, szczególnie niebezpieczna dla naszej grupy wiekowej.
Osoby, które będą potrzebowały pomocy proszone są o zgłaszanie tego pod  w/w  numery telefonu.
                                                                        
                                                                              Zarząd UTW
  
KOMUNIKAT  Głównego  Inspektoratu Sanitarnego

 Koronawirus szczególnie niebezpieczny dla seniorów. GIS wydał zalecenia dla osób starszych.

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Seniorzy, aby uniknąć zakażenia, powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych - Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla osób starszych, które w niemal wszystkich krajach najciężej znoszą zakażenie koronawirusem. To również w grupie seniorów jest największa śmiertelność.
O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych powinni prosić swoich bliskich.

GIS przypomina o stosowaniu podstawowych zasad higieny, które zapobiegają przenoszeniu się wirusa, takich jak: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, ich dezynfekcję płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
Koronawirus w Polsce. Dezynfekcja klamek, włączników, telefonów

Wskazuje, że ważne jest także regularne mycie lub dezynfekowanie miejsc, z którymi mamy styczność w domu: stołów, biurek, klamek, włączników światła i poręczy, a także telefonu komórkowego (można go przecierać np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie należy korzystać z telefonu podczas spożywania posiłków, gdyż na jego powierzchni bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje - wskazano w komunikacie.

GIS rekomenduje, aby podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką i wyrzucić ją jak najszybciej do zamkniętego kosza, a następnie umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów - napisano w komunikacie.

Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust, gdyż ich dotknięcie zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa na siebie. Ważne jest, aby zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i co najmniej 1-1,5 metr odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Zdrowe odżywianie i nawadnianie organizmu

Aby być w dobrej formie, seniorzy powinni zdrowo się odżywiać, stosować zrównoważoną dietę i unikać wysoko przetworzonej żywności. Należy pamiętać o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców i odpowiednim nawodnieniu organizmu (należy pić ok. 2 litry płynów, najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa nie ma potrzeby robienia zapasów żywności - wskazuje GIS.

Radzi, by korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ.

*********************>>****************************
Drogie Panie !
 Z okazji Dnia Kobiet,  Waszego pięknego Święta pragnę złożyć Wam najgorętsze życzenia wszystkiego najlepszego, przede wszystkim zdrowia,szczęścia, zrealizowania niespełnionych marzeń, miłości, zrozumienia i uznania przez najbliższych. 
Bądźcie zawsze szczęśliwe i przez wszystkich kochane.
                                                                                Wasz Prezes 


                     Ogłoszenie o wykładzie

W dniu 12.03.20 (czwartek) o godz. 16.00 w czytelni biblioteki miejskiej odbędzie się wykład pt. "Jak sobie radzić z problemami kostno- stawowymi ".
Wykład poprowadzi dr hab. Andrzej Demetraki-Paleolog.
Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy.
                                                                             Zarząd

                


                              ZAPROSZENIE
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Lubartowie
ma zaszczyt zaprosić wszystkie Panie na uroczysty
Dzień Kobiet.
Spotkanie odbędzie się w dniach:
5.03.2020 - prezentacje kosmetyczne z firmy Oriflame
od godz. - 12 .00
6.03.2020-Koncert muzyczny od godz. 17.00
ponadto planujemy dla Pań kilka niespodzianek.
    


Fundacja "Wczoraj i Dziś dla Jutra "proponuje nam udział
w wycieczce pt. Dziedzictwo kulturowe  Ziemi Janowskiej.
Program wycieczki  poniżej . Osoby zainteresowane  proszone są o bezpośredni kontakt  z panią Małgorzatą  Zdzienicką.
Dane kontaktowe w opisie oferty.                    
                                                                                   Zarząd

                              

W związku z przyznaniem przez Urząd Miasta Lubartów środków finansowych na realizację zadań publicznych " Aktywni Seniorzy Pływają" - gimnastyka na basenie i  "Senior Aktywny Fizycznie "
( gimnastyka w sali gimnastycznej).
Zarząd UTW serdecznie zaprasza chętnych słuchaczy na zajęcia związane z tymi projektami.
Zajęcia są bezpłatne i odbywają się:
-ćwiczenia w basenie w każdy czwartek w godz. 9.40- 10.25
  Basen MOSiR Szkoła Podst. Nr 3.
- gimnastyka w każdy wtorek w godz. 17-17.45 mała sala gimnastyczna (Szkoła Podstawowa Nr 3).
Ze względu na to, że grupa docelowa to maksymalnie 30 osób, a projekty są otwarte i uczestniczyć w nich mogą również osoby nie będące słuchaczami o uczestnictwie w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń. Czynnik czasu jest tu bardzo istotny.
Zapisy i bliższe informacje  w Biurze UTW, u starostów grup lub pod  nr tel. 606721737. 
Zapisy tylko do końca lutego.
                                                                Zarząd UTW


Szanowni Państwo!
Pani Małgorzata Zdzienicka prezes Fundacji "Wczoraj i Dziś 
dla Jutra" zaproponowała nam udział w bardzo ciekawych wycieczkach organizowanych przez jej fundację.
Osoby zainteresowane proszone są   o bezpośredni kontakt 
 z Panią Małgorzatą Zdzienicką.


Szanowni Państwo !
10 lutego 2020 o godzinie 17.10 w Społecznej Szkole Muzycznej 
odbędzie się  pierwszy z całego cyklu wykładów pod wspólnym tytułem " Elementy dzieła muzycznego".
Wykład poprowadzi Pani Marta Migal - Dyrektor Społecznej Szkoły Muzycznej w Lubartowie.
Serdecznie wszystkich zapraszamy! 
                                                      ZarządSzanowni Państwo!
W dniu 3.02.2020 odbędą się wybory do Rady Seniorów
Miasta Lubartów.
Głosowanie o godzinie 8.00- 15.00
w Urzędzie Miasta Lubartów 
przy ul. Jana Pawła 12
 
 W wyborach startują również nasi słuchacze:
Iwona Kirkiło
Ryszard Baran
Tadeusz Walkiewicz
ze względu na wagę sprawy prosimy o wzięcie udziału w głosowaniu.
                                Zarząd


Szanowni Państwo 

 Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Lubartowie
zaprasza
na Muzyczne spotkanie w bibliotece
z okazji Dnia Babci i Dziadka
wtorek 21 stycznia
godz. 17.00 
CZYTELNIA
                                                   Zarząd Informacja o przerwie semestralnej
Od 13.01.2020 rozpoczyna  się przerwa semestralna i trwać będzie do 27.01.2020.  
Dyżury Zarządu w czwartki
w godz. 10-12.00
                               
                               Zarząd


 Informacja o nowym wykładzie 
 Serdecznie zapraszamy na wykład dietetyczny Pauliny Łomnickiej pt. "Odżywianie w wieku senioralnym " .  
Wykład odbędzie się  30.01.2020 o godzinie 16.00 w czytelni biblioteki miejskiej.
                                                
                                                                          Zarząd


Szanowni Słuchacze !
Uprzejmie przypominamy osobom zainteresowanym o naszym noworocznym spotkaniu opłatkowym. 
Spotkanie odbędzie się 10.01.2020 o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej Nr 1.
Zapraszamy serdecznie     
                                                           Zarząd

 Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz  Nowego Roku, pragnę złożyć wszystkim słuchaczom i  moim koleżankom z Zarządu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych świąt spędzonych w serdecznej atmosferze w gronie bliskich i życzliwych ludzi.
A nadchodzący Nowy Rok niech przyniesie same radosne chwile, darzy Was i waszych bliskich zdrowiem, pomyślnością.
Niech narodzony Syn Boży  błogosławi Wam i wspiera w każdym momencie nowego roku.
                                                                             Prezes UTW Szanowni Słuchacze  !

W związku z planowaną wycieczką do Krakowa w dniach
14 -16.04.2020, prosimy osoby chętne do zapisywania się do dnia 12.12. 2019.
Przy zapisie pobieramy zaliczkę w wysokości 100 zł. W przypadku rezygnacji  zaliczka nie podlega zwrotowi, można wskazać inną osobę na swoje miejsce z grona słuchaczy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o szybka decyzję.
                                                                                       Zarząd
 Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na wykład Pani Dyrektor Marty Migal 

w dniu 2 grudnia 2019 o godzinie 17.30
 pt. "Lecznicze właściwości muzyki na przestrzeni dziejów".
Wykład odbędzie się w Szkole Muzycznej.
                                                                         Zarząd


 INFORMACJA !

Osoby zainteresowane wyjazdem do Teatru Muzycznego na spektakl  "Skrzypek na dachu ", informujemy  o zmianie terminu spektaklu,  która wynikła ze zmiany repertuaru teatru. Spektakl odbędzie się 16.02.2020 (niedziela) 
o godzinie 17.00.
Pozostałe warunki bez zmian. 
                                                                   ZarządGra tematyczna pt.W ogrodzie księcia Pawła Karola " z udziałem naszej drużyny. /23 listopad /


 Zaproszenie 
Serdecznie zapraszamy na wykład pani dr Teresy Oleszko 
pt. "  Zrozumieć siebie... ", który odbędzie się 21.11.2019 
o godzinie 16.00  w Czytelni biblioteki miejskiej-
ul. Lubelska 36.
                                                                     Zarząd


Muzeum Ziemi Lubartowskiej serdecznie zaprasza babcie i dziadków wraz z wnukami  w dniu  24.11.2019  o godzinie 12.00 na "Inscenizację legend lubartowskich "
Impreza odbędzie się w ramach obchodzonych Imieniny Miasta Lubartowa 22- 24.11.2019
Szanowni Słuchacze !

W dniu 28.11.2019  ZER i I organizuje w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Cichej - 
Bal Andrzejkowy. Na mocy podpisanego porozumienia dla UTW zarezerwowano 10 miejsc. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do naszego biura do dnia 14.11.2019. 
Koszt 30 zł od osoby. 

INFORMACJA !

Osoby zainteresowane wyjazdem do Teatru Muzycznego na spektakl  "Skrzypek na dachu ", informujemy  o zmianie terminu spektaklu,  która wynikła ze zmiany repertuaru teatru. Spektakl odbędzie się 16.02.2020 (niedziela) 
o godzinie 17.00.
Pozostałe warunki bez zmian. 
                                                                   Zarząd 
Lubelskie Spotkania Seniorów LUB-SENIOR :
Bezpłatne badania medyczne, porady prawne, oferty sanatoriów, firm farmaceutycznych, a także występy, koncerty, konkursy z nagrodami i moc pozytywnych emocji. Tak zapowiada się pierwsza edycja Lubelskich Spotkań Seniorów LUBSENIOR. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 października 2019 roku w Targach Lublin S.A. (ul. Dworcowa 11).
Gość specjalny -Halina Frąckowiak - 25.10. o godz. 12. 30 na scenie głównej w Hali A.
Na zakończenie dancing. Udział w imprezie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy osoby chętne do wzięcia udziału w imprezie .
 Szczegółowy program na stronie internetowej 
www.targi.lublin.pl/LublinSA Informacje z dnia 24.10.2019

1.Zapraszamy na wykład dr inż. Miłosza Hubera ( UMCS)
pt." Pieniądze świata-świat pieniędzy". 
Wykład odbędzie się w dniu 7.11.2019  o godzinie 16.30
w czytelni biblioteki miejskiej Lubelska 36.


2. Trwają zapisy na wyjazd  do Teatru Muzycznego w dniu 7.02. 2020 na spektakl "Skrzypek na dachu". 
Zapisy będą przyjmowane tylko do 5.11.2019
Wpłaty w wysokości 90 zł od osoby prosimy  wnosić do końca listopada.
                                                              Zarząd


 Szanowni Słuchacze !

   Zapraszamy na pierwszy w tym roku akademickim wykład  psychologa Małgorzaty Waleszewskiej  pt. 
" Komunikacja niewerbalna  i werbalna w relacjach 
z przyjaciółmi, sąsiadami i rodziną ".
Wykład odbędzie się 24.10.2019 o godzinie 17.00
 w Czytelni  biblioteki miejskiej.  
                                                           Zarząd

                        Szanowni Słuchacze !

   Zapraszamy na pierwszy w tym roku akademickim wykład  psychologa Małgorzaty Waleszewskiej  pt. 
" Komunikacja niewerbalna  i werbalna w relacjach 
z przyjaciółmi, sąsiadami i rodziną ".
Wykład odbędzie się 24.10.2019 o godzinie 17.00
 w Czytelni  biblioteki miejskiej.  
                                                           Zarząd 


 Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2019/2020,
która  odbędzie się 19.10.2019   w Szkole Podstawowej nr 3 ul.1 Maja 66.
Program uroczystości przedstawia się następująco:
1000  Msza Św. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla słuchaczy, ich rodzin i znajomych
1115 Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 3 -na łączniku
        -Wystąpienie Prezesa UTW
        -Wystąpienia Gości
        -Przyjęcie nowych członków w poczet słuchaczy UTW
         -Wykład inauguracyjny Pani dr Ewy Sędzimierz
        -Część artystyczna
         -Poczęstunek
        - Zakończenie uroczystości
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy.

                                                                                                         Zarząd


  W piątek 4 października br. o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Pałacu Sanguszków w Lubartowie przy ul. Słowackiego 8 odbędzie się koncert muzyki klasycznej z cyklu "Z Klasyką przez Polskę". Podczas koncertu pod nazwą „Muzyczna podróż przez barokową Europę” usłyszymy utwory w wykonaniu Lilianny Stawarz - klawesyn i Alicji Sierpińskiej - skrzypce barokowe. W programie muzyka znanych wykonawców tj. Biagio Marini, Johann Jakob Froberger, Arcanagelo Corelli, Francesco Geminiani, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem koncertu jest Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Starosta Lubartowski - Ewa Zybała.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
                                     
 
                                                                                                        Zarząd UTW 
   


                          

        
  Szanowni Słuchacze !

  Nasze akademickie wakacje   niepostrzeżenie zbliżają się do końca.    Przed nami inauguracja kolejnego, siódmego już roku działalności naszego Uniwersytetu. 
Od pierwszego października  rozpoczynamy   zajęcia.Przypominamy , iż zapisy na kolejny semestr rozpoczynają się  od 30 sierpnia. Czekamy na Państwa w naszym biurze w  każdy wtorek i czwartek w godz.10.00-13.00.                                                                                         Serdecznie zapraszamy  w nasze szeregi również Państwa znajomych, przyjaciół,członków Waszych rodzin, wszystkich zwolenników aktywnego trybu życia,ludzi, którzy w Uniwersytecie chcieliby  szukać możliwości realizacji swoich życiowych pasji, pogłębienia   wiedzy, zdobycia nowych umiejętności, . Tu poznają nowych ludzi, nawiążą przyjaźnie, nadzą  sens  swemu życiu. Zaproście ich Państwo w naszym imieniu.

                                                                                                                 Zarząd

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy naszych  Słuchaczy na plenerowy spektakl opery Stanisława Moniuszki ,,Straszny dwór ". Odbędzie się on 15 sierpnia 2019 o godz. 20-tej przed pałacem Zamoyskich w Kozłówce. 
Wstęp wolny.
Transport we własnym zakresie.Osoby które mogą mieć z tym problem proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 606 721 737. Zorganizujemy dla nich transport tzw. koleżeński,dokooptujemy do tych którzy wybierają się własnymi samochodami.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc siedzących organizatorzy zalecają zaopatrzenie się we własnym zakresie w potrzebny sprzęt ( stołeczki ,krzesełka turystyczne itp )

                                                                                                 Zarząd


W  imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkanie
 z policjantami i ekspertami  ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa na lubartowskich drogach i zagrożeń tam występujących.
    Spotkanie odbędzie się 30 lipca 2019 o godzinie 15.00 w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie.
 Zachęcamy do przyjazdu rowerem, organizatorzy zapewniają bezpłatny przegląd roweru oraz doposażenie w elementy wyposażenia obowiązkowego  związanego  z bezpieczeństwem .
    W trakcie spotkania zapewniony będzie słodki poczęstunek. 

Szczegółowe informacje na stronie: 
https:http://seniornadrodze.pl./.

                                                                 Zarząd

                                               


  Szanowni Państwo!
 
 Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa  w  organizowanej w dniu 4.IX.2019  
 wycieczce na Roztocze. 

Program wycieczki:
715  -wyjazd z Lubartowa (miejsca zbiórek: rondo przy ul Wierzbowej, Jubilat, Tesco )
900- 1100 – Mokrelipie – muzeum i skansen pszczelarski ULIK – zwiedzanie  i  degustacja        
1200 – 1300 –Browar w Zwierzyńcu – zwiedzanie  i degustacja
      
1300 – 1430  - obiad w Zwierzyńcu
1430  - 1830 - spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Roztocza:

1.   Kościół pw Matki Bożej Królowej Polski


       
2.   Kościółek na wodzie                                                                                                             3.   Bukowa Góra –punkt widokowy  z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego
1.   Cmentarz w Sochach – cmentarz mieszkańców Soch zamordowanych podczas pacyfikacji wsi w czasie II wojny światowej        
2.   Stawy Echo – sztuczne zbiorniki utworzone w dorzeczu strumienia Świerszcz, atrakcja turystyczna, popularne miejsce wypoczynku
        

 
3.   Czartowe  Pole – ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, wodospady na rzece Sopot, ruiny papierni z XVIII wieku
4.   Powrót do Lubartowa i zakończenie wycieczki ok. godz. 2130

Koszt wycieczki  55,00 zł od osoby (bilety wstępu, obiad, opłata przewodnika) . Zapisy i wpłaty w biurze UTW (przypominamy,  w okresie wakacji biuro czynne w czwartki w godzinach 1000- 1200  ) w terminie do 22 sierpnia .

Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu
                                                                           Zarząd
                                                                Szanowni Słuchacze !

                        Serdecznie zapraszamy do udziału :


 Chcemy w tym roku wystąpić w grupie zorganizowanej
 (zarejestrowani jako Grupa UTW ). Prosimy chętnych
 o  zgłaszanie się do dnia 19.06.2019 pod nr telefonu:
660 153 100          
                                                                Zarząd
Szanowni Słuchacze !

Zgodnie z tradycją po zakończeniu roku akademickiego organizujemy plenerowe spotkanie integracyjne. 
Odbędzie się ono 5 czerwca 2019 nad zalewem w Pałecznicy  o 13.30.
Wyjazd autokarem z Lubartowa o godzinie 13.00 powrót o 18.30.
Koszt 20 zł od osoby (autokar, koszt wynajęcia wiaty, konsumpcja)
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej wspólnej imprezie.
Osoby zainteresowane  prosimy o zapisywanie się  i wniesienie opłaty do 30 maja w Biurze Zarządu.
                                                                                   Zarząd                                                                           


Szanowni Państwo!
 
Fundacja na rzecz Rozwoju Nauki I Innowacyjności Oddział w Lublinie zwróciła się do naszego Uniwersytetu z propozycją włączenia naszych słuchaczy do projektu przez nią realizowanego pt. „Akademia Bezpiecznego Seniora”. Projekt będzie realizowany w 2019 r.    finansowy ze środków rządowych ( Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ) w ramach Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).
Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu zakładają przeprowadzenie na rzecz grupy  seniorów z woj.lubelskiego warsztatów komputerowych, szkoleń z zakresu wiedzy finansowej oraz treningów pamięci. Rezultatem zaplanowanych działań będzie zdobycie i poszerzenie przez seniorów wiedzy i umiejętności  w zakresie bezpiecznego poruszania się po współczesnym świecie mediów cyfrowych, e-bankowości, wyposażenie uczestników w kompetencje niezbędne  do swobodnego  posługiwania się komputerem, internetem,  i wykorzystania ich w codziennym życiu. Jednocześnie pozwoli seniorom bezpiecznie i świadomie korzystać z usług finansowych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich  do uczestnictwa w w/w projekcie, jest to bowiem niepowtarzalna szansa na zdobycie w dość krótkim czasie tak bardzo nam dziś potrzebnych, wręcz koniecznych  umiejętności i to zupełnie za darmo.
Wykorzystajmy tę sytuację, to pierwsza taka szansa w historii naszego Uniwersytetu. Wartość projektu w części nam dedykowanej to  ponad 50 000 zł. To przy dotacji 5600 zł jaką uzyskaliśmy na realizację naszych zadań z Urzędu Miasta suma ogromna..
 W zależności od przebiegu rekrutacji zajęcia mogłyby się rozpocząć jeszcze w maju lub dopiero od nowego roku akademickiego. Warunkiem koniecznym jest powołanie w naszym UTW czterech ośmioosobowych grup. Nie muszą to  być tylko nasi słuchacze. Projekt jest otwarty, możemy  zaprosić naszych bliskich, znajomych, przyjaciół, członków naszych rodzin. Jedyny warunek jaki muszą spełniać potencjalni kandydaci to wiek 60+ i miejsce zamieszkania- woj.lubelskie. 
Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów zatrudnionych przez Fundację, odbywać się będą w grupach ośmioosobowych w Bibliotece Miejskiej  w terminach dostosowanych do możliwości słuchaczy.
Szkolenia komputerowe obejmują 48 godz. warsztatów komputerowych w grupach 8-osobowych.Uczestnicy kursu otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczno-szkoleniowe: torbę materiałową, opracowany przez trenerów w sposób zrozumiały materiał szkoleniowy, pendrive, długopis, notatnik. Każde spotkanie edukacyjne będzie trwało 4 godz.lekcyjne, z przerwą na drobny poczęstunek w połowie spotkania.
Treningi pamięci obejmują 40 godz. dydaktycznych w grupach ośmioosobowych po 4 godziny dydaktyczne na spotkanie.
Warsztaty finansowe obejmują  8  godzin  zajęć w grupach ośmioosobowych rozłożone na 2 zajęcia po 4 godz. każde.
Bliższych  informacji można zasięgnąć w Biurze Zarządu, u Starostów grup oraz pod nr tel.606 721 737 . Formularze zgłoszeniowe są do pobrania w Biurze Zarządu  od 25.04 br.
Poniżej szczegółowy program poszczególnych zajęć.
  
WARSZTATY KOMPUTEROWE
Każda z 12 grup będzie uczestniczyć w 48-godzinnych warsztatach komputerowych. Uczestnicy kursu otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczno-szkoleniowe. W materiałach znajdzie się torba materiałowa, opracowania trenerów obejmujące tematykę szkolenia sporządzone w sposób zrozumiały przez seniorów, pendrive, długopis, notatnik. Każde spotkanie edukacyjne będzie trwało 4 godziny lekcyjne, z przerwą na drobny poczęstunek w połowie spotkania, tj. po dwóch godzinach zajęć. Tematyka: 1. Podstawy (4 h) - budowa komputera, nośniki informacji, czyli na czym zapisujemy dane, co rozumiemy pod pojęciem oprogramowanie, uruchomienie systemu Windows, poznanie pulpitu, praca z folderami, zamykanie systemu. 2. Edytor tekstu (8 h) – tworzenie nowego dokumentu, wybrane opcje z paska menu, edycja tekstu, wersje edytorów tekstu, tworzenie tabel, wypunktowanie tekstu, wstawiania obrazka, zakończenie pracy z dokumentem. 3. Tajniki Internetu (12 h) – obsługa wyszukiwarki Google, założenie i obsługa poczty elektronicznej, korzystanie z bankowości elektronicznej czyli samodzielnie załatwię swoje sprawy finansowe nie wychodząc z domu, ogłoszenia przez Internet czyli zamieszczę i odpowiem na ogłoszenie w Internecie, ułatwienia w podróży dzięki Internetowi czyli mapy, rezerwacje kwater, zakupy biletów, planowanie podróży komunikacją miejską, biblioteki online i stare fotografie w Internecie, zakupy przez Internet, sprawy obywatelskie przez
 Internet i inne. 4. Rozmowy telefoniczne przez Internet instalacja i obsługa Skype (12 h) – rodzaje komunikacji internetowej, komunikatory, instalowanie Skype i zakładanie profilu, zasady użytkowania i bezpieczeństwa programu, wyszukiwanie i dodawanie znajomych, bezpłatne funkcje Skype. 5. Media cyfrowe (oglądaj legalnie) (8 h) - jaka jest różnica między legalnym a nielegalnym korzystaniem z mediów elektronicznych?, obsługa telewizji internetowej, programy radiowe, internetowe wypożyczalnie filmów, ebooki i audiobooki zakupy i wypożyczanie, wymiana plików muzycznych, nagrywanie i odtwarzanie multimediów, itp. 6. Portale społecznościowe na przykładzie Facebook’a (4 h) – wprowadzenie do Facebook'a, zakładanie konta, omówienie menu, tworzenie i konfiguracja własnego profilu, przygotowanie i dodanie zdjęcia profilowego, uzupełnianie informacji powiązanych z zainteresowaniami, tworzenie, dodawanie oraz zarządzanie albumami zdjęć, wyszukiwanie oraz dodawanie znajomych, zarządzanie ustawieniami prywatności, korzystanie z tablicy, dodawanie i usuwanie wpisów, kopiowanie i wklejanie łączy na tablicę, komunikacja z innymi użytkownikami, tworzenie oraz dołączenie do grup powiązanych z zainteresowaniami.

 TRENINGI PAMIĘCI
 Program treningów: 1. Czym jest pamięć? – fazy i rodzaje pamięci. 2. Proces starzenia się w kontekście sprawności umysłowej. 3. Mity na temat pamięci u seniorów. 4. Trening pamięci jako forma wspomagania pamięci. 5. Alternatywne sposoby oddziaływania na pamięć. 6. 10 Zasad wspomagania pamięci i uczenia się. 7. Skuteczne techniki zapamiętywania w wieku podeszłym – mnemotechniki 8. Przygotowywanie treningu pamięciowego dla seniorów. 9. Propozycje ćwiczeń: - Ćwiczenia pamięciowe o charakterze integracyjnym, - Ćwiczenia aktywizujące i motywujące do treningu pamięciowego, - Ćwiczenia wykorzystujące wiedzę na temat pamięci, - Ćwiczenia wspomagające inne funkcje poznawcze: spostrzeganie, myślenie, koncentrację uwagi, - Ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie imion, nazwisk, numerów, dat, nazw własnych, - Ćwiczenia pamięciowe do wykorzystania z osobami z różnymi deficytami funkcji poznawczych, - Gry planszowe i zabawy kreatywne.

 WARSZTATY FINANSOWE
 Tematyka warsztatów finansowych: 1. konto dla seniora (korzyści z zakładania kont osobistych), kredyty i pożyczki (umowa kredytu, bezpieczne pożyczki, RRSO, pułapka zadłużania się), oszczędzanie na emeryturze (porównanie produktów), analiza umów finansowych; 2. bankowość internetowa, bezpieczeństwo w sieci, korzystanie z kart płatniczych i kredytowych, z bankomatu; 3. parabanki (różnice w porównaniu do banków, zagrożenia związane z korzystaniem z parabanków), instytucje nadzorujące rynek finansowy (KNF), zaufanie do systemu bankowego; 4. system ubezpieczeń, odwrócona hipoteka (istota, zagrożenia); 5. jak chronić się przed oszustami (np. metoda na wnuczka); 6. prawa konsumenta, niezgodność towaru z umową, składanie reklamacji, reklamacja a gwarancja, zakupy na odległość, zakupy w sieci, ochrona interesów konsumentów.

                                                                   Zarząd UTW Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, 
             nadziei i miłości w gronie najbliższych 
            oraz błogosławieństwa   od  Zmartwychwstałego 
            wszystkim naszym słuchaczom
            i  ich rodzinom życzy 
                                                                      Zarząd
                   Szanowni Słuchacze !

W dniu 12.04.2019 o godzinie 16.00 w Czytelni biblioteki miejskiej, odbędzie się wykład pt. "Metody myślenia , metody komunikacji. "
Prelekcję poprowadzi psycholog pan Adam Hanczyn.
Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy i ich znajomych.
                                                                       Zarząd


          
Drogie Panie

     W dniu Waszego święta życzę Wam samych pięknych chwil, radości spokoju i uśmiechu na co dzień, 
 a ze strony bliskich osób wiele zrozumienia, szacunku i miłości. 
                                                                                        
                                                                                       Wasz Prezes


     
Szanowni Państwo!

 Związek Emerytów i Rencistów organizuje  wycieczkę do trzech stolic :Wiedeń - Budapeszt -Bratysława.
W ramach współpracy pomiędzy UTW a Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów udostępniono nam kilka miejsc. 
Wycieczka odbędzie się w dniach 18.09.-23.09.2019.
 Zapisy w Biurze ZER i I   ul. Cicha w Spółdzielni Mieszkaniowej do dnia 05.03.2019.
W momencie zapisu wpłata w wysokości 515 zł I rata.

                                                                                       Zarząd                                                                                              

                                                    


Spotkanie opłatkowe 11.01. 2019 w Szkole Podstawowej Nr 1
  • 27 procent populacji naszego miasta to seniorzy – mówił Ryszard Trybalski, prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku na spotkaniu opłatkowym 11 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1.
  •  W wydarzeniu uczestniczyli członkowie UTW oraz osoby związane ze stowarzyszeniem. Wśród zaproszonych gości był między innymi zastępca burmistrza Jakub Wróblewski, Tomasz Marzęda, przewodniczący Rady Powiatu, dr Ewa Sędzimierz – przewodnicząca rady programowej UTW, Halina Żeromska – przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Lubartów, przedstawiciele środowiska kombatantów oraz emerytów i rencistów. Ze strony duchowieństwa obecny był gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów Dariusz Miastowski.
    Życzenia w imieniu Urzędu Miasta złożył seniorom zastępca burmistrza Jakub Wróblewski – 

    "Jesteście Państwo pełni energii, chętni zdobywania wiedzy, macie w końcu na to czas. Nie traktujemy seniorów w Lubartowie jako problem, lecz jako cenny zasób. Zapraszamy. aby współtworzyć Lubartów, żeby był lepszym miejscem do życia" – mówił.
    W części artystycznej spotkania wystąpiła Martyna Massalska oraz Kornelia Soszka. 


 Zdrowych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w atmosferze   wiary i miłości 
cieple i pokoju
w gronie bliskich kochających  ludzi.
Życzy wszystkim  słuchaczom i ich rodzinom 

                          ZarządSzanowni Słuchacze!13.10.2018 odbyła się kolejna inauguracja roku akademickiego.

Uroczystość połączona  z obchodami 5-lecia  istnienia UTW.

Spotkanie  w LOK przebiegało w miłej i podniosłej atmosferze.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

                                                              Zarząd
 
            
                                 
Informacja o zajęciach  UTW
w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3

*Zajęcia z gimnastyki rozpoczynają się 8.10.2018 (poniedziałek) o godzinie 18.00
w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 -wejście przy Basenie.

 *Zajęcia  z języka angielskiego dla grupy zaawansowanej   rozpoczynają się w poniedziałek
8.10.2018 o godzinie  13.40 sala 32
*Zajęcia dla grupy początkującej 10.10.2018  (środa) o godzinie 8.30 w sali 50


*Zajęcia z informatyki  - 10.10.2018 (środa ) godz. 13.00
sala S1 
                                               Zarząd


 
Szanowni słuchacze
29.07.2018  odbyła się w Lubartowie VII edycja cyklicznej imprezy o nazwie" Lubartowskie Annowanie " . 
Nasz UTW miał swoje stoisko i prezentował prace naszych Pań z Grupy Rękodzieła Artystycznego. Panie prowadziły też warsztaty  z wykonywania kwiatów z bibuły i obsługiwały stoisko z kawą i herbatą .
A wszystko to połączono z  promocją uniwersytetu, osobom zainteresowanym wręczano nasze foldery i udzielano  wszelkich informacji o działalności naszego uniwersytetu.   Szanowni słuchacze !

Lubartowski Ośrodek Kultury organizuje w dniu 6.07.2018 bezpłatny  wyjazd na Galę Operetkową  "Trzech tenorów i ona jedna "do CSK Lublin.
Wyjazd autokarem ilość miejsc ograniczona (30-50) osób.
Decyduje kolejność zgłoszeń.  Zapisy w sekretariacie Lubartowskiego Ośrodka Kultury, tam też można uzyskać szczegółowe informacje.
                                                        Zarząd