czwartek, 25 lipca 2019

Zapraszamy do UTW

Szanowni Słuchacze !

  Nasze akademickie wakacje   niepostrzeżenie zbliżają się do końca.    Przed nami inauguracja kolejnego, siódmego już roku działalności naszego Uniwersytetu. 
Od pierwszego października  rozpoczynamy   zajęcia.Przypominamy , iż zapisy na kolejny semestr rozpoczynają się  od 30 sierpnia. Czekamy na Państwa w naszym biurze w  każdy wtorek i czwartek w godz.10.00-13.00.                                                                                         Serdecznie zapraszamy  w nasze szeregi również Państwa znajomych, przyjaciół,członków Waszych rodzin, wszystkich zwolenników aktywnego trybu życia,ludzi, którzy w Uniwersytecie chcieliby  szukać możliwości realizacji swoich życiowych pasji, pogłębienia   wiedzy, zdobycia nowych umiejętności, . Tu poznają nowych ludzi, nawiążą przyjaźnie, nadzą  sens  swemu życiu. Zaproście ich Państwo w naszym imieniu.

                                                                                                                 Zarząd

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy naszych  Słuchaczy na plenerowy spektakl opery Stanisława Moniuszki ,,Straszny dwór ". Odbędzie się on 15 sierpnia 2019 o godz. 20-tej przed pałacem Zamoyskich w Kozłówce. 
Wstęp wolny.
Transport we własnym zakresie.Osoby które mogą mieć z tym problem proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 606 721 737. Zorganizujemy dla nich transport tzw. koleżeński,dokooptujemy do tych którzy wybierają się własnymi samochodami.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc siedzących organizatorzy zalecają zaopatrzenie się we własnym zakresie w potrzebny sprzęt ( stołeczki ,krzesełka turystyczne itp )

                                                                                                 Zarząd


W  imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkanie
 z policjantami i ekspertami  ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa na lubartowskich drogach i zagrożeń tam występujących.
    Spotkanie odbędzie się 30 lipca 2019 o godzinie 15.00 w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie.
 Zachęcamy do przyjazdu rowerem, organizatorzy zapewniają bezpłatny przegląd roweru oraz doposażenie w elementy wyposażenia obowiązkowego  związanego  z bezpieczeństwem .
    W trakcie spotkania zapewniony będzie słodki poczęstunek. 

Szczegółowe informacje na stronie: 
https:http://seniornadrodze.pl./.

                                                                 Zarząd

                                               


  Szanowni Państwo!
 
 Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa  w  organizowanej w dniu 4.IX.2019  
 wycieczce na Roztocze. 

Program wycieczki:
715  -wyjazd z Lubartowa (miejsca zbiórek: rondo przy ul Wierzbowej, Jubilat, Tesco )
900- 1100 – Mokrelipie – muzeum i skansen pszczelarski ULIK – zwiedzanie  i  degustacja        
1200 – 1300 –Browar w Zwierzyńcu – zwiedzanie  i degustacja
      
1300 – 1430  - obiad w Zwierzyńcu
1430  - 1830 - spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Roztocza:

1.   Kościół pw Matki Bożej Królowej Polski


       
2.   Kościółek na wodzie                                                                                                             3.   Bukowa Góra –punkt widokowy  z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego
1.   Cmentarz w Sochach – cmentarz mieszkańców Soch zamordowanych podczas pacyfikacji wsi w czasie II wojny światowej        
2.   Stawy Echo – sztuczne zbiorniki utworzone w dorzeczu strumienia Świerszcz, atrakcja turystyczna, popularne miejsce wypoczynku
        

 
3.   Czartowe  Pole – ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, wodospady na rzece Sopot, ruiny papierni z XVIII wieku
4.   Powrót do Lubartowa i zakończenie wycieczki ok. godz. 2130

Koszt wycieczki  55,00 zł od osoby (bilety wstępu, obiad, opłata przewodnika) . Zapisy i wpłaty w biurze UTW (przypominamy,  w okresie wakacji biuro czynne w czwartki w godzinach 1000- 1200  ) w terminie do 22 sierpnia .

Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu
                                                                           Zarząd
                                                                Szanowni Słuchacze !

                        Serdecznie zapraszamy do udziału :


 Chcemy w tym roku wystąpić w grupie zorganizowanej
 (zarejestrowani jako Grupa UTW ). Prosimy chętnych
 o  zgłaszanie się do dnia 19.06.2019 pod nr telefonu:
660 153 100          
                                                                Zarząd
Szanowni Słuchacze !

Zgodnie z tradycją po zakończeniu roku akademickiego organizujemy plenerowe spotkanie integracyjne. 
Odbędzie się ono 5 czerwca 2019 nad zalewem w Pałecznicy  o 13.30.
Wyjazd autokarem z Lubartowa o godzinie 13.00 powrót o 18.30.
Koszt 20 zł od osoby (autokar, koszt wynajęcia wiaty, konsumpcja)
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej wspólnej imprezie.
Osoby zainteresowane  prosimy o zapisywanie się  i wniesienie opłaty do 30 maja w Biurze Zarządu.
                                                                                   Zarząd                                                                           


Szanowni Państwo!
 
Fundacja na rzecz Rozwoju Nauki I Innowacyjności Oddział w Lublinie zwróciła się do naszego Uniwersytetu z propozycją włączenia naszych słuchaczy do projektu przez nią realizowanego pt. „Akademia Bezpiecznego Seniora”. Projekt będzie realizowany w 2019 r.    finansowy ze środków rządowych ( Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ) w ramach Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).
Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu zakładają przeprowadzenie na rzecz grupy  seniorów z woj.lubelskiego warsztatów komputerowych, szkoleń z zakresu wiedzy finansowej oraz treningów pamięci. Rezultatem zaplanowanych działań będzie zdobycie i poszerzenie przez seniorów wiedzy i umiejętności  w zakresie bezpiecznego poruszania się po współczesnym świecie mediów cyfrowych, e-bankowości, wyposażenie uczestników w kompetencje niezbędne  do swobodnego  posługiwania się komputerem, internetem,  i wykorzystania ich w codziennym życiu. Jednocześnie pozwoli seniorom bezpiecznie i świadomie korzystać z usług finansowych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich  do uczestnictwa w w/w projekcie, jest to bowiem niepowtarzalna szansa na zdobycie w dość krótkim czasie tak bardzo nam dziś potrzebnych, wręcz koniecznych  umiejętności i to zupełnie za darmo.
Wykorzystajmy tę sytuację, to pierwsza taka szansa w historii naszego Uniwersytetu. Wartość projektu w części nam dedykowanej to  ponad 50 000 zł. To przy dotacji 5600 zł jaką uzyskaliśmy na realizację naszych zadań z Urzędu Miasta suma ogromna..
 W zależności od przebiegu rekrutacji zajęcia mogłyby się rozpocząć jeszcze w maju lub dopiero od nowego roku akademickiego. Warunkiem koniecznym jest powołanie w naszym UTW czterech ośmioosobowych grup. Nie muszą to  być tylko nasi słuchacze. Projekt jest otwarty, możemy  zaprosić naszych bliskich, znajomych, przyjaciół, członków naszych rodzin. Jedyny warunek jaki muszą spełniać potencjalni kandydaci to wiek 60+ i miejsce zamieszkania- woj.lubelskie. 
Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów zatrudnionych przez Fundację, odbywać się będą w grupach ośmioosobowych w Bibliotece Miejskiej  w terminach dostosowanych do możliwości słuchaczy.
Szkolenia komputerowe obejmują 48 godz. warsztatów komputerowych w grupach 8-osobowych.Uczestnicy kursu otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczno-szkoleniowe: torbę materiałową, opracowany przez trenerów w sposób zrozumiały materiał szkoleniowy, pendrive, długopis, notatnik. Każde spotkanie edukacyjne będzie trwało 4 godz.lekcyjne, z przerwą na drobny poczęstunek w połowie spotkania.
Treningi pamięci obejmują 40 godz. dydaktycznych w grupach ośmioosobowych po 4 godziny dydaktyczne na spotkanie.
Warsztaty finansowe obejmują  8  godzin  zajęć w grupach ośmioosobowych rozłożone na 2 zajęcia po 4 godz. każde.
Bliższych  informacji można zasięgnąć w Biurze Zarządu, u Starostów grup oraz pod nr tel.606 721 737 . Formularze zgłoszeniowe są do pobrania w Biurze Zarządu  od 25.04 br.
Poniżej szczegółowy program poszczególnych zajęć.
  
WARSZTATY KOMPUTEROWE
Każda z 12 grup będzie uczestniczyć w 48-godzinnych warsztatach komputerowych. Uczestnicy kursu otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczno-szkoleniowe. W materiałach znajdzie się torba materiałowa, opracowania trenerów obejmujące tematykę szkolenia sporządzone w sposób zrozumiały przez seniorów, pendrive, długopis, notatnik. Każde spotkanie edukacyjne będzie trwało 4 godziny lekcyjne, z przerwą na drobny poczęstunek w połowie spotkania, tj. po dwóch godzinach zajęć. Tematyka: 1. Podstawy (4 h) - budowa komputera, nośniki informacji, czyli na czym zapisujemy dane, co rozumiemy pod pojęciem oprogramowanie, uruchomienie systemu Windows, poznanie pulpitu, praca z folderami, zamykanie systemu. 2. Edytor tekstu (8 h) – tworzenie nowego dokumentu, wybrane opcje z paska menu, edycja tekstu, wersje edytorów tekstu, tworzenie tabel, wypunktowanie tekstu, wstawiania obrazka, zakończenie pracy z dokumentem. 3. Tajniki Internetu (12 h) – obsługa wyszukiwarki Google, założenie i obsługa poczty elektronicznej, korzystanie z bankowości elektronicznej czyli samodzielnie załatwię swoje sprawy finansowe nie wychodząc z domu, ogłoszenia przez Internet czyli zamieszczę i odpowiem na ogłoszenie w Internecie, ułatwienia w podróży dzięki Internetowi czyli mapy, rezerwacje kwater, zakupy biletów, planowanie podróży komunikacją miejską, biblioteki online i stare fotografie w Internecie, zakupy przez Internet, sprawy obywatelskie przez
 Internet i inne. 4. Rozmowy telefoniczne przez Internet instalacja i obsługa Skype (12 h) – rodzaje komunikacji internetowej, komunikatory, instalowanie Skype i zakładanie profilu, zasady użytkowania i bezpieczeństwa programu, wyszukiwanie i dodawanie znajomych, bezpłatne funkcje Skype. 5. Media cyfrowe (oglądaj legalnie) (8 h) - jaka jest różnica między legalnym a nielegalnym korzystaniem z mediów elektronicznych?, obsługa telewizji internetowej, programy radiowe, internetowe wypożyczalnie filmów, ebooki i audiobooki zakupy i wypożyczanie, wymiana plików muzycznych, nagrywanie i odtwarzanie multimediów, itp. 6. Portale społecznościowe na przykładzie Facebook’a (4 h) – wprowadzenie do Facebook'a, zakładanie konta, omówienie menu, tworzenie i konfiguracja własnego profilu, przygotowanie i dodanie zdjęcia profilowego, uzupełnianie informacji powiązanych z zainteresowaniami, tworzenie, dodawanie oraz zarządzanie albumami zdjęć, wyszukiwanie oraz dodawanie znajomych, zarządzanie ustawieniami prywatności, korzystanie z tablicy, dodawanie i usuwanie wpisów, kopiowanie i wklejanie łączy na tablicę, komunikacja z innymi użytkownikami, tworzenie oraz dołączenie do grup powiązanych z zainteresowaniami.

 TRENINGI PAMIĘCI
 Program treningów: 1. Czym jest pamięć? – fazy i rodzaje pamięci. 2. Proces starzenia się w kontekście sprawności umysłowej. 3. Mity na temat pamięci u seniorów. 4. Trening pamięci jako forma wspomagania pamięci. 5. Alternatywne sposoby oddziaływania na pamięć. 6. 10 Zasad wspomagania pamięci i uczenia się. 7. Skuteczne techniki zapamiętywania w wieku podeszłym – mnemotechniki 8. Przygotowywanie treningu pamięciowego dla seniorów. 9. Propozycje ćwiczeń: - Ćwiczenia pamięciowe o charakterze integracyjnym, - Ćwiczenia aktywizujące i motywujące do treningu pamięciowego, - Ćwiczenia wykorzystujące wiedzę na temat pamięci, - Ćwiczenia wspomagające inne funkcje poznawcze: spostrzeganie, myślenie, koncentrację uwagi, - Ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie imion, nazwisk, numerów, dat, nazw własnych, - Ćwiczenia pamięciowe do wykorzystania z osobami z różnymi deficytami funkcji poznawczych, - Gry planszowe i zabawy kreatywne.

 WARSZTATY FINANSOWE
 Tematyka warsztatów finansowych: 1. konto dla seniora (korzyści z zakładania kont osobistych), kredyty i pożyczki (umowa kredytu, bezpieczne pożyczki, RRSO, pułapka zadłużania się), oszczędzanie na emeryturze (porównanie produktów), analiza umów finansowych; 2. bankowość internetowa, bezpieczeństwo w sieci, korzystanie z kart płatniczych i kredytowych, z bankomatu; 3. parabanki (różnice w porównaniu do banków, zagrożenia związane z korzystaniem z parabanków), instytucje nadzorujące rynek finansowy (KNF), zaufanie do systemu bankowego; 4. system ubezpieczeń, odwrócona hipoteka (istota, zagrożenia); 5. jak chronić się przed oszustami (np. metoda na wnuczka); 6. prawa konsumenta, niezgodność towaru z umową, składanie reklamacji, reklamacja a gwarancja, zakupy na odległość, zakupy w sieci, ochrona interesów konsumentów.

                                                                   Zarząd UTW Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, 
             nadziei i miłości w gronie najbliższych 
            oraz błogosławieństwa   od  Zmartwychwstałego 
            wszystkim naszym słuchaczom
            i  ich rodzinom życzy 
                                                                      Zarząd
                   Szanowni Słuchacze !

W dniu 12.04.2019 o godzinie 16.00 w Czytelni biblioteki miejskiej, odbędzie się wykład pt. "Metody myślenia , metody komunikacji. "
Prelekcję poprowadzi psycholog pan Adam Hanczyn.
Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy i ich znajomych.
                                                                       Zarząd


          
Drogie Panie

     W dniu Waszego święta życzę Wam samych pięknych chwil, radości spokoju i uśmiechu na co dzień, 
 a ze strony bliskich osób wiele zrozumienia, szacunku i miłości. 
                                                                                        
                                                                                       Wasz Prezes


     
Szanowni Państwo!

 Związek Emerytów i Rencistów organizuje  wycieczkę do trzech stolic :Wiedeń - Budapeszt -Bratysława.
W ramach współpracy pomiędzy UTW a Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów udostępniono nam kilka miejsc. 
Wycieczka odbędzie się w dniach 18.09.-23.09.2019.
 Zapisy w Biurze ZER i I   ul. Cicha w Spółdzielni Mieszkaniowej do dnia 05.03.2019.
W momencie zapisu wpłata w wysokości 515 zł I rata.

                                                                                       Zarząd                                                                                              

                                                    


Spotkanie opłatkowe 11.01. 2019 w Szkole Podstawowej Nr 1
  • 27 procent populacji naszego miasta to seniorzy – mówił Ryszard Trybalski, prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku na spotkaniu opłatkowym 11 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1.
  •  W wydarzeniu uczestniczyli członkowie UTW oraz osoby związane ze stowarzyszeniem. Wśród zaproszonych gości był między innymi zastępca burmistrza Jakub Wróblewski, Tomasz Marzęda, przewodniczący Rady Powiatu, dr Ewa Sędzimierz – przewodnicząca rady programowej UTW, Halina Żeromska – przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Lubartów, przedstawiciele środowiska kombatantów oraz emerytów i rencistów. Ze strony duchowieństwa obecny był gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów Dariusz Miastowski.
    Życzenia w imieniu Urzędu Miasta złożył seniorom zastępca burmistrza Jakub Wróblewski – 

    "Jesteście Państwo pełni energii, chętni zdobywania wiedzy, macie w końcu na to czas. Nie traktujemy seniorów w Lubartowie jako problem, lecz jako cenny zasób. Zapraszamy. aby współtworzyć Lubartów, żeby był lepszym miejscem do życia" – mówił.
    W części artystycznej spotkania wystąpiła Martyna Massalska oraz Kornelia Soszka. 


 Zdrowych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w atmosferze   wiary i miłości 
cieple i pokoju
w gronie bliskich kochających  ludzi.
Życzy wszystkim  słuchaczom i ich rodzinom 

                          ZarządSzanowni Słuchacze!13.10.2018 odbyła się kolejna inauguracja roku akademickiego.

Uroczystość połączona  z obchodami 5-lecia  istnienia UTW.

Spotkanie  w LOK przebiegało w miłej i podniosłej atmosferze.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

                                                              Zarząd
 
            
                                 
Informacja o zajęciach  UTW
w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3

*Zajęcia z gimnastyki rozpoczynają się 8.10.2018 (poniedziałek) o godzinie 18.00
w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 -wejście przy Basenie.

 *Zajęcia  z języka angielskiego dla grupy zaawansowanej   rozpoczynają się w poniedziałek
8.10.2018 o godzinie  13.40 sala 32
*Zajęcia dla grupy początkującej 10.10.2018  (środa) o godzinie 8.30 w sali 50


*Zajęcia z informatyki  - 10.10.2018 (środa ) godz. 13.00
sala S1 
                                               Zarząd


 
Szanowni słuchacze
29.07.2018  odbyła się w Lubartowie VII edycja cyklicznej imprezy o nazwie" Lubartowskie Annowanie " . 
Nasz UTW miał swoje stoisko i prezentował prace naszych Pań z Grupy Rękodzieła Artystycznego. Panie prowadziły też warsztaty  z wykonywania kwiatów z bibuły i obsługiwały stoisko z kawą i herbatą .
A wszystko to połączono z  promocją uniwersytetu, osobom zainteresowanym wręczano nasze foldery i udzielano  wszelkich informacji o działalności naszego uniwersytetu.   Szanowni słuchacze !

Lubartowski Ośrodek Kultury organizuje w dniu 6.07.2018 bezpłatny  wyjazd na Galę Operetkową  "Trzech tenorów i ona jedna "do CSK Lublin.
Wyjazd autokarem ilość miejsc ograniczona (30-50) osób.
Decyduje kolejność zgłoszeń.  Zapisy w sekretariacie Lubartowskiego Ośrodka Kultury, tam też można uzyskać szczegółowe informacje.
                                                        Zarząd